David Duchovny

David William Duchovny

8,3
11 477 ocen gry aktorskiej
David William Duchovny urodził się 7 sierpnia 1960 roku w Nowym Jorku. Studiował literaturę angielską najpierw na Uniwersytecie Princeton, a później w Yale, gdzie uzyskał tytuł magistra. Zaczął nawet robić doktorat, ale nie dokończył go ze względu na karierę aktorską.

Pierwszy raz przed kamerą pojawił się w reklamie piwa, a potem zagrał niewielki epizod w "Pracującej dziewczynie" Mike'a Nicholasa. Światową sławę przyniosła mu rola agenta FBI Foxa Muldera w serialu "Z Archiwum X". Dzięki niej zdobył Złoty Glob i dwie dalsze nominacje do tej nagrody, Nagrodę Telewizyjnych Krytyków Filmowych oraz nominacje do nagród Emmy i Screen Actors Guild Award (dwukrotnie).

W 1996 roku amerykański magazyn "People" uznał go za jednego z 50 najpiękniejszych ludzi świata.

W latach 1997-2014 był mężem aktorki Téi Leoni, z którą ma dwójkę dzieci.
David William Duchovny urodził się dnia 7 sierpnia 1960 roku na Manhattanie, w dzielnicy Lower East Side. Jego rodzicami są Amram Ducovny oraz Margaret Duchovny. Amram urodził się na Brooklynie, ale jego rodzina mieszkała w Polsce i Ukrainie i była pochodzenia żydowskiego. Natomiast Margaret pochodzi ze Szkocji. Sam David żartuje o swoim pochodzeniu: "Jestem pół-Żydem i pół-Szkotem. Ciężko jest mi cokolwiek kupić".

David ma starszego brata, Danny'ego, i młodszą siostrę, Laurie. Był w dzieciństwie nieśmiały i małomówny, co prowokowało jego brata do wmawiania ludziom, że David jest opóźniony w rozwoju. Teraz Danny jest reżyserem reklam telewizyjnych, a Laurie została nauczycielką. Rodzice Duchovny'ego rozwiedli się, gdy ten miał 11 lat. Ojciec wyprowadził się, pozostawiając dzieci pod opieką matki. Meg po rozwodzie zmieniła nazwisko, dodając do środka literę "h" - Duchovny. David, aby okazać swoją lojalność w stosunku do matki, także zmienił nazwisko. Ich życie nie było łatwe. Według słów Davida, matka często powtarzała im, że ledwo wiążą koniec z końcem, co wywoływało u nich lęk przed skończeniem na ulicy.

David był obdarzony nieprzeciętną inteligencją i dzięki temu w wieku 13 lat otrzymał stypendium na naukę w New York's Collegiate, elitarnej prywatnej szkole dla chłopców. Tam zyskał przezwisko Duke albo Doggie. Duchovny znalazł się w otoczeniu dzieci bogatych i znanych osobistości (m.in. Johna Kennedy'ego Jr.), jak i "cudownych dzieci", jednak wpasował się do towarzystwa bez problemu. Był świetny w koszykówce, baseballu, a zarazem uczył się bardzo pilnie. Jego praca opłaciła się.

Dostał propozycję studiowania w Harvardzie, Yale, Brown i Princeton. Wybrał Princeton, gdzie studiował literaturę angielską. Bardzo szybko zawarł tam przyjaźnie i znalazł dziewczynę, jednak miał już wcześniejsze doświadczenia z kobietami. Jak twierdzi, przestał być prawiczkiem w wieku 14 lat. Ukończył Princeton w 1982 roku z wyróżnieniem. Jego praca licencjacka nosiła tytuł: "The Schizophrenic Critique of Pure Reason in (Samuel) Beckett's Early Novels".

Następnie rozpoczął naukę w Yale, gdzie studiował literaturę współczesną. Zainteresował się wówczas aktorstwem. Mimo że nie miał doświadczeń w tej dziedzinie, poza występem w jednej studenckiej sztuce, pociągał go ten zawód. Pewnego razu jego przyjaciel zaproponował mu udział w przesłuchaniu do reklam w Nowym Jorku. Duchovny'emu został przydzielony agent, który namówił go na warsztaty teatralne. David jeździł do Nowego Jorku coraz częściej, uczęszczając regularnie na lekcje aktorstwa i biorąc udział w off-broadwayowskich występach. W końcu zauważył, że spędza więcej czasu w Nowym Jorku niż na Yale (gdzie już skończył studia magisterskie, ale teraz pracował nad doktoratem) i postanowił zostać aktorem, a nie, jak planował wcześniej, lektorem na uniwersytecie.

Na początku Duchovny pracował przy wielkich produkcjach filmowych, dostając jednak niewielkie role. Zadebiutował w 1988 roku w filmie "Pracująca dziewczyna" jako gość na przyjęciu. Dostał także rolę statysty w filmie "Zły wpływ" (1990). Mały przełom w jego karierze nastąpił, gdy został zauważony przez niezależnego reżysera Henry'ego Jagloma, który zaangażował go do filmu "Nowy rok" (1989). Następnie został odziany w biustonosz i wysokie obcasy, by zagrać agenta-transwestytę w kultowym serialu "Twin Peaks". Potem były kolejne małe role w wielkich filmach: kochanek na telefon w minimalistycznym komediodramacie "Julia ma dwóch kochanków" (1990), seks-maniak w apokaliptycznej "Ekstazie" (1991), ponownie w filmie Jagloma "Wenecja" (1992) i kamerzysta w filmie Richarda Attenborougha "Chaplin" (1992). Zagrał także razem z Bonnie Hunt w "Beethovenie" (1992).

W 1992 roku otrzymał propozycję zagrania większej roli w "Red Shoe Diaries", filmie robionym dla kablówki przez Zalmana Kinga. Była to  trzecia część trylogii, która rozpoczęła się kontrowersyjnym filmem "Dzika orchidea" (1989). Następnie zrealizowano cały serial "Pamiętnik Czerwonego Pantofelka". W obu produkcjach Duchovny zagrał Jake'a Wintersa, mężczyznę bolejącego po stracie ukochanej, który odkrywa pamiętniki zmarłej. Powstało wiele epizodów tego erotycznego dzieła, w których aktor pojawiał się jako bohater bądź narrator. Serial ten, razem z filmem "Ekstaza" i faktem, że David często spotykał się z pięknymi kobietami (Lisa Loeb, Perrey Reeves, Sheryl Lee), prawdopodobnie przyczyniły się do powstania plotek na temat podjęcia przez niego terapii leczącej uzależnienie od seksu.

Rok 1993 przyniósł ogromne zmiany. Najpierw zagrał pisarza odwiedzającego miejsca zbrodni w filmie Dominica Sena "Kalifornia". Wtedy pojawił się producent Chris Carter. Potrzebował do nowego serialu aktora, który mógłby w przekonujący sposób pokazać na ekranie wiarę we wszystko, co pozaziemskie. Duchovny, pragnąc rozwinąć swoją filmową karierę, postanowił spróbować, jednak liczył, że serial będzie miał nie więcej niż 12 odcinków. Dla Cartera wybór Davida do głównej roli był łatwy. Gdy tylko zobaczył Duchovny'ego czytającego scenariusz razem z Anderson wiedział, że obydwoje stworzą idealną parę. A więc towarzysząc Gillian Anderson, grającą sceptyczną agentkę Scully, David wcielił się w rolę agenta FBI, Foxa "Nawiedzonego" Muldera.

Serial "Z Archiwum X" w krótkim czasie pobił rekordy oglądalności i sprawił, że nazwisko Duchovny'ego stało się jednym z najpopularniejszych. Aktor grał w tej produkcji przez siedem lat. W ciągu tego okresu został nominowany dwa razy do nagrody Emmy. Stał się jeszcze popularniejszy po występach w programie rozrywkowym "Saturday Night Live" oraz pojawieniu się w serialach "Gwiezdna eskadra" oraz "Simpsonowie". Wziął także udział w legendarnych epizodach "The Larry Anders Show", gdzie flirtował w szokujący sposób z Garrym Shandlingiem. Dzięki swojej odwadze i wyczuciu wygrał American Comedy Award i zdobył kolejną nominację do nagrody Emmy. Duchovny spędził większość z tych siedmiu lat w Vancouver, gdzie kręcono "Z Archiwum X", wybrane ze względu na deszczowy klimat i tanią siłę roboczą. Z czasem serial został przeniesiony do Los Angeles na jego prośbę, aby mógł przebywać ze swoją żoną, Teą Leoni.

David poznał Teę jakiś czas wcześniej. Oboje byli na przesłuchaniu do "Jay Leno's Tonight Show". Leoni była zamężna, więc nic się między nimi nie wydarzyło. Kiedy jednak Leoni rozwiodła się, agentka Risa Shapiro wyprawiła przyjęcie, na które rozmyślnie ich zaprosiła. Pobrali się 6 maja 1997 roku i mają córkę, Madelaine West, oraz syna, Kyda Millera. Para ogłosiła swoje rozstanie w 2008 i ponownie w 2011 roku.

Z powodu pracy nad "Z Archiwum X" David odłożył swoją filmową karierę i w latach 90. wystąpił tylko w dwóch dużych produkcjach kinowych. Najpierw wykreował wspaniałą rolę zniesławionego doktora, który dostaje angaż u gangsterów w "Udając Boga" (1997). Drugim filmem była natomiast kinowa wersja "Z Archiwum X" zatytułowana "Pokonać przyszłość" (1998). Nabył jednak także inne doświadczenia, reżyserując oraz pisząc kilka odcinków serialu, w którym grał główną rolę.

Po siedmiu sezonach Duchovny postanowił wrócić do filmów. Producenci przekonali go, żeby został w ósmym sezonie, jednak ze znacznie zredukowaną rolą. W sezonie dziewiątym pojawił się tylko w jednym epizodzie, finale całego serialu. Opuścił produkcję na polubownych warunkach, jeśli nie liczyć pozwu sądowego, jaki wytoczył przeciwko 20th Century Fox Film Corporation o, bagatela, 25 milionów dolarów. Twierdził, że korporacja celowo sprzedała prawa do powtórnej emisji "Z Archiwum X" swojej własnej filii po zaniżonej stawce, co spowodowało, że jego zyski ze sprzedaży były niskie. Sprawę wygrał.

Jego powrót na ekrany kin nastąpił w 2000 roku, kiedy wystąpił w filmie "Wróć do mnie", reżyserowanym przez Bonnie Hunt. W roku 2001 zagrał główne role w dwóch komediach: "Ewolucja" i "Zoolander".

W 2004 roku nakręcił swój pierwszy film, "Głowa do góry", który napisał, wyreżyserował i w którym zagrał jedną z ról. Został on dobrze przyjęty przez krytyków. Potwierdziło się, że David jest także utalentowanym scenarzystą i reżyserem. Nie porzucił jednak aktorstwa. W 2004 roku zagrał w filmie "Connie i Carla", a w 2005 roku odegrał jedną z głównych ról w "Kwestii zaufania". Został zaangażowany także do filmu Vincenta Pereza "Sekret" (2007), w którym zagrał lekarza i ojca rodziny.

Kolejnym przełomem w już imponującej karierze Davida było wcielenie się w postać pisarza Hanka Moody'ego w serialu "Californication". Produkcja wzbudzała kontrowersje odważnymi scenami erotycznymi i szybko zyskała rozgłos oraz rzeszę fanów. W 2008 roku ukazał się także nowy film nawiązujący do kultowego serialu - "Z archiwum X: Chcę wierzyć", a w latach 2016-2018 dwa dodatkowe sezony "Z archiwum X". W obu tych produkcjach Duchovny ponownie odtworzył rolę agenta Foxa Muldera.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones